ÚvodBlogIvan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

Ivan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

17. Apríla 2019 | Rubriky: Blog

Ivan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú v pondelok večer zničil požiar, zrejme nebola poistená. ČTK to povedal riaditeľ maklérskej poisťovacej spoločnosti Insia Ivan Špirakus.
foto zdroj: cas.sk

 

 

„Takéto ikonické historické stavby sú veľmi ťažko oceniteľné, a spravidla sa nepoisťujú. Vnútri katedrály boli však obrazy a iné umelecké predmety. V prípade, že boli niektoré tieto veci zapožičané, tak pravdepodobne sú poistené" dodal Špirakus.

„Ak požiar zavinila stavebná firma, ktorá v katedrále vykonávala opravy, tak asi iste bola poistená na zodpovednosť za škodu, avšak s limitom niekoľkých desiatok miliónov eur," myslí si Špirakus. 

To je však podľa neho proti spôsobenej škode len kvapka v mori. Mohla tam byť aj nejaká obmedzená poistka na stavebné práce, ale tá by tiež problém neriešila," podotkol Špirakus.

„V prípade takejto katastrofy u podobnej stavby zvyčajne nastúpi štát či rôzne občianske zbierky, národné lotérie a podobné spôsoby získavania peňazí," uviedol Špirakus.

Českí odborníci si myslia, že katedrálu Notre-Dame sa po požiari podarí opraviť. Rekonštrukcia ale bude trvať zrejme aj dlhšie ako desať rokov.Pri obnove takto významnej stavby zo stredoveku nemožno podľa expertov nič uponáhľať a dôležité bude využívať v maximálnej miere pôvodne, originálne technológie.

 

Zdroj: Nový Čas
novycas

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web