\

ÚvodBlogIvan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

Ivan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

17. Apríla 2019 | Rubriky: Blog

Ivan Špirakus: Zničená katedrála Notre-Dame nebola poistená

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú v pondelok večer zničil požiar, zrejme nebola poistená. ČTK to povedal riaditeľ maklérskej poisťovacej spoločnosti Insia Ivan Špirakus.
foto zdroj: cas.sk

 

 

„Takéto ikonické historické stavby sú veľmi ťažko oceniteľné, a spravidla sa nepoisťujú. Vnútri katedrály boli však obrazy a iné umelecké predmety. V prípade, že boli niektoré tieto veci zapožičané, tak pravdepodobne sú poistené" dodal Špirakus.

„Ak požiar zavinila stavebná firma, ktorá v katedrále vykonávala opravy, tak asi iste bola poistená na zodpovednosť za škodu, avšak s limitom niekoľkých desiatok miliónov eur," myslí si Špirakus. 

To je však podľa neho proti spôsobenej škode len kvapka v mori. Mohla tam byť aj nejaká obmedzená poistka na stavebné práce, ale tá by tiež problém neriešila," podotkol Špirakus.

„V prípade takejto katastrofy u podobnej stavby zvyčajne nastúpi štát či rôzne občianske zbierky, národné lotérie a podobné spôsoby získavania peňazí," uviedol Špirakus.

Českí odborníci si myslia, že katedrálu Notre-Dame sa po požiari podarí opraviť. Rekonštrukcia ale bude trvať zrejme aj dlhšie ako desať rokov.Pri obnove takto významnej stavby zo stredoveku nemožno podľa expertov nič uponáhľať a dôležité bude využívať v maximálnej miere pôvodne, originálne technológie.

 

Zdroj: Nový Čas
novycas

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web

Facebook YouTube LinkedIn