ÚvodO INSIAAktualityINSIA je súčasťou českého poisťovníctva už 23 rokov

INSIA je súčasťou českého poisťovníctva už 23 rokov

25. Novembra 2015 | Rubriky: Aktuality

V tomto roku oslavovalo mnoho poisťovní a finančných spoločností v Českej republike 20 rokov pôsobenia na trhu. INSIA však pamätá úplné začiatky českého poistného trhu. Od roku 1992 vyrástla sieť INSIA z dvoch nadšených zakladateľov na šesťdesiatčlenný tým tiahnuci za jeden povraz.

Aké boli začiatky príbehu, ktorý si možno ľahko predstaviť na stránkach Forbesu, a ktorý môže byť príkladom aj pre súčasných začínajúcich podnikateľov? Na to sme sa opýtali Ing. Ivana Špirakusa, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti INSIA.

Sme v hornom poschodí centra Atrium Flora a prechádzame recepciou, ktorej steny sú ovešané diplomami, oceneniami a audítorskými certifikátmi, obsahujúce samé superlatíva. Z okien kancelárií sú vidieť jesenno sfarbené koruny stromov a Vinohradská trieda. Ivan Špirakus nás vedie kanceláriami INSIA, kde vládne čulý ruch.
 
" V súčasnej chvíli tu máme tým šesťdesiatich ľudí, ktorí sa starajú o takmer 1600 našich partnerov," rýchlo poznamená generálny riaditeľ, zatiaľ čo prechádzame do jeho kancelárie," na začiatku roka chystáme kompletnú prestavbu kancelárií, aby sme vytvorili ešte príjemnejšie prostredie," dodáva.
Sadáme do pohodlných kresiel v kanceláriách manažmentu spoločnosti a ja tasím z poznámkového bloku prvé otázky.
 
23 rokov. To je dlhšie, než tú sú mnohé veľké poisťovne. Aký bol trh vtedy a aké boli tie ranné začiatky?
 
Pravda je, že mnoho súčasných veľkých hráčov tu ešte nebolo a profesia makléra bola naozaj v plienkach. Krátko po vysokej škole som vytušil potenciál, ktorý sa tu tomuto odboru otváral a začal som na sebe pracovať, aby som u toho mohol byť. Zháňal som zahraničné publikácie, spolu s tým sa učil aj jazyk, aby som im vôbec rozumel a každé stretnutie s klientom bolo dobrodružstvo.
 
Ako to myslíte dobrodružstvo?

 
No, pretože sme boli naozaj na začiatku, tak sa nám často stalo, že klient niečo žiadal a ja som ešte len potom musel zistiť, či to ide a ako sa to dá urobiť. Vďaka príkladom zo zahraničia aj rastúcemu počtu kontaktov samozrejme rástli skúsenosti a všetko išlo ľahšie. Aj dnes sa však v tejto brandži stretávate s unikátnymi prípadmi riešenia rizík. To je jedna z vecí, ktorá ma na tejto profesii stále veľmi baví.
 
Ako vtedy klienti vnímali význam poisťovacieho makléra?
 
Pravdou je, že na začiatku deväťdesiatych rokov sme často museli klientom pojem poisťovací maklér sami vysvetľovať. Aké sú jeho povinnosti voči klientovi a čím pre neho môže byť užitočný. Dnes už to úplná väčšina chápe, čo nám napokon dokazujú aj naše pravidelné prieskumy vnímania poisťovacieho makléra verejnosťou.  Ako vtedy tak aj dnes však záleží najviac na vzájomnej dôvere a na kvalite služieb. To je podľa môjho názoru základom pre dlhodobú spoluprácu. A o to so všetkými našimi partnermi usilujeme každý deň.
 
Mohli by ste nám vymenovať hlavné okamihy, ktoré boli pre vývoj spoločnosti INSIA zásadné?
 
Ak pominiem samotné založenie spoločnosti a pionierske začiatky v deväťdesiatych rokoch, tak veľkým míľnikom bolo spustenie vlastného informačného systému YETI v roku 2003 a následne vznik siete INSIA, ako ju poznáme dnes. Potom samozrejme vstup na zahraničný trh, keď sme v roku 2006 začali fungovať na Slovensku. Najvýznamnejším míľnikom v našej histórii bolo určite nadviazanie partnerstva s najväčšou svetovou maklérskou spoločnosťou Marsh v roku 2011. Následne bola založená spoločnosť INSIA Europe SA, ktorá pôsobí v niekoľkých krajinách EÚ vrátane Talianska.
 
Tento rok sa INSIA umiestnila v rebríčku TOP 30 maklérov 2014 aj v ankete Poisťovací maklér roka opäť na popredných priečkach. Aká je ďalšia stratégia spoločnosti?
 
Predné pozície v anketách a rebríčkoch sú pre nás potvrdením správnosti našej cesty, ale ako sa hovorí, vždy je čo zlepšovať. V nasledujúcom roku máme v pláne ešte aktívnejšie oslovovať nezávislých poisťovacích aj hypotekárných maklérov a sprostredkovateľov a ponúkať im spoločné podnikanie vo franšízovom modeli, ktorý je teraz často nazývaný broker pool. Hodláme však spolupracovať len s kvalitnými sprostredkovateľmi, ktorí majú rovnaké hodnoty, ktoré vyznáva INSIA.
 
Ktoré to sú?
 
INSIA sa dostala tam, kde je vďaka tomu, že odvádzame kvalitnú prácu a klienti vnímajú hodnotu, ktorú im profesionálny poradca INSIA prináša. Máme dôveru našich klientov, neustále prinášame nové riešenia ich potrieb v ochrane pred rôznymi rizikami. Do inovácií investujeme značné prostriedky a vďaka tomu môžeme našim partnerom ponúknuť, ako unikátny systém YETI, tak produkty a podmienky, ktoré neponúkne nikto iný.
 
Aký je teraz najvýraznejší cieľ Vašej spoločnosti?
 
Na európskom trhu bude rozhodujúce, ako sa kto dokáže prispôsobiť novej Smernicu EÚ o distribúcii poistenia a jej adaptáciu do národných legislatív jednotlivých krajín. To nastaví pravidlá nášho podnikania na ďalšie desaťročie. Vývoj, ktorý sa v legislatíve odohráva, si vyžaduje našu plnú pozornosť, pretože nám prináša veľké príležitosti k rozvoju nášho podnikateľského modelu vo všetkých krajinách, kde pôsobíme. Náročnejšia regulácia všeobecne posilňuje ponuku INSIA menším maklérskym firmám a nezávislým profesionálom, pretože splnenie nových požiadaviek na IT podporu a právne záležitosti je efektívnejšie pre väčšiu firmu. Potvrdzuje sa tak význam nášho motta vo vzťahu k našim partnerom: " Buďte samostatní, ale nie sami ".
 
Ďakujem za rozhovor.
 
Viktor Kořínek
oPojištění.cz
 
zdroj: oPojisteni.cz
 
 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web