ÚvodO INSIAAktualityINSIA nám pomohla dosiahnuť na veľké obchody

INSIA nám pomohla dosiahnuť na veľké obchody

12. Júna 2009 | Rubriky: Aktuality

Podarilo sa nám poodhaliť tajomstvo jednej z mimoriadne úspešných maklérskych spoločností, ktoré využívajú služby, ktoré INSIA poskytuje maklérom. Ide o spoločnosť INSIA KV.

 

Podarilo sa nám poodhaliť tajomstvo jednej z mimoriadne úspešných maklérskych spoločností, ktoré využívajú služby, ktoré INSIA poskytuje maklérom. Ide o spoločnosť INSIA KV. Podrobnosti si prečítajte v rozhovore so Zdeňkom Černým. Pod jeho vedením sa stala INSIA KV najproduktívnejšou spoločnosťou siete INSIA v kategórii firemného poistenia: objem sprostredkovaného poistného za rok 2008 INSIA KV dosiahol 108, 7 mil. Kč. Peter Kurtin z INSIA KV si naviac odniesol tretiu cenu v priemyselnom poistení – v objeme dosahujúcom takmer 23 miliónov Kč. V našom rozhovore sa Zdeněk Černý spovedá z toho, čo je pre makléra dôležité, v čom sú výhodné služby spoločnosti INSIA a vyznáva sa aj zo svojich najtajnejších chlapčenských snov…

 

 

*Ak dlho pracujete ako maklér? 


V súčasnej dobe ste mimoriadne úspešnými členmi siete INSIA. Spomeňte si ešte na dobu, keď ste začínali a váš tím sa začal postupne tvoriť? Základ nášho kolektívu tvoria ľudia zo Živnostenskej poisťovne. Tú kúpila v roku 1996 Česká sporiteľňa a vznikla tak Poisťovňa Českej sporiteľne. Ja som bol pri začiatkoch Živnostenskej poisťovne. Mal som na starosti vybudovanie pobočky pre Karlove Vary. V tej dobe som prijal väčšinu z tých, ktorí sú dodnes súčasťou nášho pracovného tímu. V roku 1998 sme založili s kolegom Vondráčkom spoločnosť KV Maklér a podnikali sme v Karlových Varoch. Pokračovali sme tým, že sme otvorili pobočky v Sokolove, Domažliciach a Chebe a prijímali sme tak ďalších ľudí. Do INSIA sme vstúpili v roku 2004. Boli sme jednou z prvých spoločností, s ktorou podpisoval Ivan Špirakus zo spoločnosti INSIA zmluvu.

 

 
 

*Čo vám ponúkla INSIA a prečo to pre vás bolo tak výhodné? 


INSIA prišla s programom pre maklérov. Jednala zhruba so štyrmi alebo piatimi spoločnosťami o tom, že využijú ponuku podnikať spoločne a využijú tak všetky výhody, ktoré vďaka tomu mohla INSIA maklérom ponúknuť.

 

 
 

*Čo rozhodlo o tom, že do toho pôjdete? 


Samozrejme, že keď založíte maklérsku firmu, máte možnosť všetko, čo s tým súvisí, robiť doslova „na kolene“. Ak máte malý poistný kmeň, päť spolupracovníkov a prídu vám provízie, ktoré uložíte do excelovskej tabuľky a potom ich ľuďom rozdelíte, nepotrebujete žiadny zložitý program ani žiadne firemné zázemie. To ale bolo v našom prípade v roku 2003 a 2004 veľmi obtiažne, pretože nám chodili provízie od poisťovní a ja som celý týždeň pracoval len na tom, aby som ich rozdelil. Takže to bol jeden z dôvodov, prečo sa stať súčasťou INSIA. Tá to totiž dokáže urobiť všetko za vás. Ale nebol to jediný dôvod. Tým druhým dôvodom bola zmena zákona 38 o poisťovacích sprostredkovateľoch. Veľmi rýchlo sme pochopili, že pokiaľ nebudeme veľkou firmou, nebudeme mať šancu súperiť so silnou konkurenciou. To bol tiež hlavný dôvod, prečo INSIA vznikla: pomôcť maklérom úspešne rásť. Riešili sme to v rozhovoroch s oboma zakladateľmi, Ivanom Špirakusom a Petrom Marekom. Vedeli sme, že ako malí a slabí si nikdy „nesiahneme“ na veľké obchody. Preto sme sa stali súčasťou INSIA. To boli dva hlavné dôvody, prečo sme vstúpili do programu INSIA. Dnes fungujeme ako INSIA KV.

 

*Splnili sa vaše očakávania? Prišli veľké obchody? 
Behom dvoch prvých rokov sa skutočne stalo, že sme sa dostali k väčším obchodom. Potom sa ale zmenil trh, a ako moc sme veľké obchody chceli, tak sme pochopili, že nie je zase také výhodné mať klientov, ktorí vám ročne platia tri, štyri milióny korún. Je pekné, keď takýto obchod získate a beriete z neho províziu, ale na druhej strane, keď vám taký klient odíde, je to pre firmu dosť veľká rana. Dnes pod krídlami INSIA využívame všetko, čo firma maklérom ponúka: počítačový program YETI, call centrum, vyúčtovanie provízií, atď. Tak napríklad v systéme YETI získate jediným kliknutím prehľad o všetkej komunikácií, ktorú ste s klientom kedy viedli. Navyše Vám YETI automaticky všetko triedi sám priamo do zložky klienta. My sme sa začali špecializovať na životné poistenie. Najmä na menšie obchody. To je doménou našich kolegýň zo Sokolova, ktoré sú takisto veľmi úspešné – najmä v životnom poistení. Pokiaľ ide o firemné poistenie, robíme bežné obchody, ktoré sú pre nás najlepšie – a to sú práve tie stotisícové obchody. Sto tisíc, dvesto tisíc, tristo tisíc ročného poistného…Také obchody je možné dobre získať, a keď ich stratíte, tak sa to veľmi dobre nahrádza. A potom je tu ešte tretia skupina obchodov a to sú tie, na ktoré ste sa pýtali v súvislosti s tým, či sa splnili naše očakávania. To je záležitosť nášho makléra Petra Kurtina, ktorý sa dlho špecializuje na prepravné firmy. Zbiera informácie a „ide“… Má na to špeciálny systém, ako tieto firmy nájsť a osloviť. V oblasti dopravcov získava veľké obchody.

 

 

*Aj teraz, v čase finančnej krízy? 


Musím sa priznať, že v poisťovníctve sú to asi jedine prepravné firmy, ktoré krízu pociťujú. Ale aj dnes to ujde. Keď má dopravca 150 kamiónov, tak prevádzku obmedzí, ale poistenie musí mať stále. Ostatné odbory, vrátane stavebníctva, krízu zatiaľ nepociťujú.

 

 
 

*Záverom mi prezraďte, čo vás priťahovalo na povolaní makléra, že ste sa tým nakoniec začali živiť? 


V strategickom tíme, ktorý INSIA vytvorila, sa cítim byť takým tým sedliakom… Mám maturitu a robil som opravára výťahov. Chodil som domov z práce strašne špinavý a to mi hrozne vadilo. Strašne rád jazdím autom a chcel som teda robiť niečo, kde budem veľa jazdiť. Videl som inzeráty, že sa zakladá Živnostenská poisťovňa. Prihlásil som sa, prijali ma a bol som v Plzni tretí zamestnanec. V poisťovni som sa behom pol roka presťahoval do Karlových Varov a stal som sa vedúcim oblastnej pobočky Karlove Vary, potom jej riaditeľom. Vtedy sme siahali až do Chebu. Keď som zistil, že nemám žiadne právomoci a všetko, čo je zlé, padá na moju hlavu - a tiež, že by som to chcel robiť inak, dohovorili sme sa s kolegom a založili sme vlastnú maklérsku spoločnosť. Chceli sme mať radosť z toho, čo sa podarí a niesť poctivo následky toho, čo sa nepodarí. Keď nám to tak akosi začalo prerastať cez hlavu, bolo to tiež jedným z dôvodov, prečo vstúpiť do INSIA. Rozložili sme tak zodpovednosť na viac ľudí. Priznám sa, že pred pätnástimi rokmi som vôbec nepredpokladal, že sa budem niečím takým živiť. Dnes už nerobím obchod, ale venujem sa riadeniu firmy, takže keby ste dnes chceli poistiť auto, tak vám ho nepoistím. Výhodou našej firmy je to, že máme k sebe ľudský prístup. Prispieva k tomu skutočnosť, že ľudia u nás pracujú na živnostenský list. Hneď pri nástupe im poviem, že ich nebudem nijako kontrolovať. Je na nich, koľko si chcú zarobiť. Samozrejme, že máme vo firme takých ktorí odídu o tretej hodine domov a idú k rodine. Ale ceny sme získali vďaka takým, ktorí sú obvykle v práci od rána do večera.

 

 
 

*A váš splnený sen? 


Plním si sny tým, že v INSIA je vyhlásenie výsledkov a my sme medzi prvými. A boli sme medzi prvými aj minulý rok a chceme tam byť aj za rok. Vyhlasovanie sa koná už druhý rok a už vtedy som si prial, aby sme sa umiestnili na popredných miestach.

 

 
 

*Ale ten ozajstný chlapčenský sen, ani jeden nemáte? 


Mám, predsa jeden mám. Autá a motorky! A to si teraz splním…

 

 
 

Ďakujem Vám za rozhovor. 
Dagmar Šístková

 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web