ÚvodO INSIAAktualityMakléri v sieti INSIA: Pomoc na ceste k úspechu

Makléri v sieti INSIA: Pomoc na ceste k úspechu

16. Júla 2009 | Rubriky: Aktuality

Prinášame Vám rozhovor s konateľmi spoločnosti Insia Rakom s.r.o., ktorý bol zverejnený na odbornom serveri www.opojisteni.cz

V rozhovore s Jakubom Šimonovským a Alešom Suchým zo spoločnosti Insia Rakom s.r.o. dostávajú naši čitatelia už druhý krát výnimočnú možnosť nahliadnuť do „kuchyne“ maklérov, ktorí sa stali súčasťou INSIA, a.s. Nie je žiadnou novinkou, že spoločnosti, združené v INSIA, majú možnosť využívať technológiu, zabezpečujúcu komunikáciu makléra s klientom či poisťovňou, ktorá súčasne slúži ako nástroj pre správu poistenia. Podrobnosti nájdete na www.insia.com. Poisťovací makléri INSIA sprostredkujú ročne poistenie za 57,3 mil EUR a sú tak najrýchlejšie rastúcimi maklérmi na trhu.

 

Náš rozhovor je s tými najlepšími.

 

Insia Rakom s.r.o. (www.insiarakom.cz) získala 1. cenu za najrýchlejšie rastúcu spoločnosť siete INSIA (Fast Growing 2008), okrem toho 3.cenu za najproduktívnejšiu spoločnosť siete INSIA (INSIA TOP Broker 2008). Aleš Suchý z Insia Rakom obsadil 2. miesto ako najproduktívnejší obchodník siete INSIA vo firemnom poistení a 3.místo v súťaži o najrýchlejšie rastúceho obchodníka siete INSIA.

 

Ocenenie dotyční prevzali na výročnom stretnutí členov siete INSIA, ktoré sa v máji konalo na Vysočině pod názvom INSIALAND 2009.

 

*Gratulujem. A teraz sa spoločne vráťme späť do minulosti. Patríte medzi maklérske spoločnosti, ktoré vstúpili do INSIA pred rokom 2006. Takže predtým ste robili maklérov - keď to poviem škaredo - na kolene? Robili ste si všetko sami?

 

Jakub Šimonovský (Š):

 

 

Boli sme samostatná maklérska spoločnosť od roku 1995, rovnako ako väčšina súčasných členov INSIA. V roku 2005 sme vstúpili do spoločnosti INSIA, pretože sme si uvedomovali, že silná centrála nám môže pomôcť posunúť sa ďalej, zbaviť sa trápenia s administratívnymi činnosťami, s ktorými sme sa ako malá spoločnosť stretávali. Chceli sme si uvoľniť ruky pre budovanie nových obchodov a pre strategické plánovanie.

 

Aleš Suchý (S):

 

Súhlasím s Jakubom, naše očakávanie sa splnilo. Zo začiatku sme ale boli predsa len na pochybách a dôkladne sme zvažovali prínosy nášho vstupu do INSIA. Už v roku 2006 sme ich hodnotili veľmi pozitívne. Výsledky v ďalších obchodných rokoch náš názor podporili.

 

Š: Ja by som to doplnil. Do INSIA sme vstupovali z o niečo prozaickejšieho dôvodu. Nemali sme do tej doby vlastný informačný systém, s ktorým by sme mohli pracovať. V roku 2005 nebolo nič moc na výber. A systém YETI, ktorý používala INSIA, nás okamžite oslovil. Bol to v tej dobe jedinečný nástroj. A ešte stále je!

 

A to sme v tej dobe ešte nevedeli, čo všetko sa za ním skrýva… Len sme boli trošku na pochybách, či pre nás nebude príliš zväzujúci. To ostatné, čo bolo spojené s naším vstupom do INSIA, sa dalo uniesť. Mám na mysli prevod kmeňa na INSIA a „bývanie“ pod strechou veľkej spoločnosti.

 

Ukázalo sa, že sme okrem toho získali i akýsi bonus naviac v podobe perfektného informačného systému, a ďalšie veci, o ktorých sme vôbec netušili, že sú s tým spojené.

 

 

 

*Môžete byť konkrétni, pokiaľ ide o ďalšie výhody?

 

 

Š: Poznali sme generálneho riaditeľa INSIA Ivana Špirakusa a pochopili sme, že je to človek, ktorý je stvorený pre tento biznis. Som presvedčený, že sa posúvame vpred predovšetkým jeho zásluhou. Je vidieť, ako stále hľadá cesty, ako vyjsť partnerom v ústrety.  Ako reaguje na ich požiadavky. Vidíme to trebárs na vzniku strategického tímu, ktorý už prináša svoje ovocie.

 

S: Zatiaľ zaznievajú len slova chvály. Ale život nie je len o chvále, život má i svoje tienisté stránky. Sme si vedomí toho, že franšíza, ktorú maklérskym firmám poskytuje INSIA, nie je všetko, i napriek tomu, že môžeme využívať informačný systém YETI a ďalšie výhody v tejto branži. Od INSIA a.s. očakávame ďalšie konkrétne systémové kroky, ktoré nám umožnia čeliť masívnej konkurencii, ktorá na tomto trhu panuje.

 

 

*Mal váš vstup do INSIA vplyv na rastúci objem obchodu?

 

 

S: Domnievam sa, že v rámci vstupu do INSIA sme získali nadhľad, istotu, …

 

Š:…sebavedomie…

 

S: …áno, sebavedomie a ďalšie vlastnosti pre výkon maklérskej činnosti. Cítime, že sme sa posunuli od regionálneho makléra na toho, ktorý je v rámci Českej republiky „v prvej lige“. Sme konkurencieschopní i proti veľkým hráčom, ako sú AON, Renomia, MARSH a ďalšie nadnárodné spoločnosti. Dokážeme im býť rovnocennými partnermi. Máme zmluvy so všetkými poisťovateľmi a chceme sa profilovať ako plnohodnotný hráč, ktorý dokáže byť silným obchodným partnerom, ktorého si poisťovne vážia. INSIA a.s. je v Českej republike unikátne spojenie, preto musíme hľadať i unikátne cesty riešenia.

 

 

*Baví vás byť maklérom?

 

 

S: Začnem ja – som totiž starší. Ako maklér sa živím 15 rokov a to už je relatívne dlhá skúsenosť. Tým, ako sa s Jakubom doplňujeme a odlišne profilujeme (jeden je zameraný na vedenie firmy a účtovníctvo a správu celej firmy, zatiaľ čo druhý dbá na zamestnancov a na všetko, čo súvisí s našou prácou),  tak nás táto práca stále motivuje. I keď to znie ako klišé, prichádzame do práce s radosťou. Vymenili sme tím našich spolupracovníkov a mňa baví ľudí motivovať, učiť a zaškoľovať a vidieť konkrétne výsledky tejto práce.

 


Nejdem do práce len zarábať peniaze, ale teším sa tam, financie sú až sekundárny efekt.

 

 

 

Š: Ja by som to povedal ešte inak. V tíme je veľa administratívnych síl, ktoré vytvárajú back office, ale ťažiskom nášho podnikania sú obchodníci. A pretože profesia poisťovacieho makléra je veľmi náročná, mám najväčšiu obavu z vyhorenia obchodníkov. Niekedy mám obavy, či toho Aleš po 15 rokoch už nebude mať plné zuby… Ja som v odbore od roku 2004 a som rád, že som zapojený do projektov, ktoré doteraz nikto vo firme nevyskúšal. To pre zmenu zase baví mňa. Začínal som ako maklér a občas som uvažoval, či je práve toto moja parketa. Som rád, že som mohol ísť trochu odlišnou cestou ako Aleš a že sa navzájom doplňujeme.

 

 

*Čo vás dvoch vlastne spojilo dohromady?

 

 

S: Život je len náhoda… a práve tá nás spojila dohromady. Sme síce povahovo rôzni, ale naším krédom je čestné podnikanie, nerobíme žiadne podrazy … Prajeme si, aby sme za sebou zanechali niečo pozitívneho.

 

Š: ...možno to naozaj vyzerá ako náhoda, ako hovorí Aleš, keď ale sledujem genézu našej spoločnosti, tak si myslím, že zakladateľ našej spoločnosti jej vtisol veľmi jasnou myšlienku: nerobíme len poistenie, ale snažíme sa klientom poskytovať komplexné služby, ktoré sú často poistením zavŕšené... A táto myšlienka celkom evidentne bola vlastná Alešovi i mne, a tak si nás jednoducho pritiahla...

 

 

 

Nech nás spojilo dohromady čokoľvek, nakoniec najviac oceňujem, že cez náročnú povahu našej práce a rozdiely v našich osobnostiach sme ako tím (teda nielen my dvaja) schopní ťahať za jeden povraz.

 

 

 

Ďakujem vám obom za rozhovor.

 

Dagmar Šístková

 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web