ÚvodO INSIAAktualityNové pravidlá EU by zdražili poistky

Nové pravidlá EU by zdražili poistky

29. Marca 2010 | Rubriky: Aktuality

zdroj: ČT24

Praha – Nové európske pravidlá regulácie poisťovní by zdražili poistné pri klasických produktoch životného poistenia o dvadsať až tridsať percent a v neživotnom poistení o päť až dvadsať percent. Radovo o desiatky percent by sa znížili aj čiastky vyplácané pri poistných plneniach. Dnes o tom informoval výkonný riaditeľ Českej asociácie poisťovní Tomáš Síkora. CEIOPS pripravuje podľa Síkoru neopodstatnené zvýšenie kapitálových požiadaviek poisťovní v rámci implementačných pravidiel Solvency 2. Európsky výbor orgánov dozoru nad poisťovníctvom a zamestnaneckým penzijným poistením (CEIOPS) požaduje od poisťovní zvýšenie až 65 – 75 percent pôvodne požadovaného kapitálu. Nové pravidlá by v prípade schválenia platili od októbra 2012.

Poradca odborov pre makroekonomické otázky Jaroslav Šulc:

„Predstava, že globálna finančná kríza snáď nebude mať dôsledky aj v sektore poisťovníctva, bola naivná. Kríza všeobecne vedie ku zvýšeniu rizika a to musí niekto zaplatiť.“

„V prípade, že by boli zavádzané opatrenia prijaté v podobe, ktorú Európsky výbor orgánov dozoru nad poisťovníctvom a zamestnaneckým penzijným poistením navrhuje, poisťovne by boli nútené zvýšiť ceny poistných produktov. Dodatočná kapitálová potreba by len v Česku robila 45 až 60 miliárd korún, čo predstavuje zisk poistného sektoru za posledných 5 výkonných rokov“ uviedol Síkora.

Kapitálovo slabšie poisťovne by boli pohltené silnejšími hráčmi

Riaditeľ maklérskej spoločnosti Insia, Ivan Špirakus mieni, že poisťovne by hlavne v krátkodobom horizonte niekoľkých rokov asi nedokázali preniesť zvýšené náklady na klientov a to predovšetkým kvôli dlhodobému charakteru uzatvorených zmlúv. Kapitálovo slabšie poisťovne by teda zrejme boli pohltené silnejšími hráčmi. Znižovanie výplaty plnení pri už uzavretých poistných zmlúvách podľa neho nemôže požiadavky na vyšší kapitál poisťovne nijak ovplyvniť. Poisťovňa musí poistné udalosti plniť podľa dojednanej zmluvy a všeobecných podmienok.

Zvýšenie nárokov smernice Solvency 2 môže viesť ku zvýšene potrebe kapitálu a z toho k tlaku na stabilizáciu alebo zvýšenie sadzieb, doplnil riadiaci partner maklérskej spoločnosti Renomia Pavel Nepala. „Nemyslím si, že to bude tak dramatická zmena vďaka stále vysokej konkurencii, ktorú priniesol jednotný európsky trh, lepšiemu vývoju škôd a riadeniu rizík a väčšej efektivite poisťovní“ poznamenal Nepala.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web