ÚvodO INSIAAktualityPoistny´ trh aj tento rok potiahnu firmy

Poistny´ trh aj tento rok potiahnu firmy

5. Januára 2010 | Rubriky: Aktuality

Poisťovne z krízy vyšli relatívne dobre, s miernym rastom trhu. Minulý rok sa zvy´šil záujem hlavne o poistenie rizík a pohľadávok zo strany podnikateľov, ostatné druhy poistiek skôr stagnovali. Tento vy´voj sa bude podľa ľudí z odboru opakovať aj v tomto roku.

Šéf Českej asociácie poisťovní Tomáš Síkora E15 povedal, že minuloročným súhrnny´m vy´sledkom poisťovacieho trhu bude mierny rast. „Očakávam, že napriek niektory´m pôvodným pesimisticky´m prognózam zostanú vy´sledky rastu predpísaného poistného v kladny´ch číslach – odhadom v rozmedzí jedného až dvoch percent,“ upresnil.

Poisťovníctvo totiž nie je príliš cyklicky´ sektor a na krízu reaguje s oneskorením. Tento rok by mal trh podľa Síkoru skončiť podobny´m vy´sledkom, teda skôr stagnáciou. Proti sebe budú pôsobiť dve tendencie: Očakávané oživenie ekonomiky a rast nezamestnanosti.

Najviac podľa Síkoru stále rastie dopyt po poistkách zo strany podnikateľov. „Vy´voj trhu v tomto roku bude závisieť hlavne na tom, ako sa bude dariť firmám, či budú investovať, exportovať, stavať a či teda bude čo poisťovať,“ usudzuje tiež šéf maklérskej firmy Insia Ivan Špirakus.

Podniky majú záujem o krytie rizík z podnikania a predovšetkým o poistenie pohľadávok, pretože platobná morálka sa dosť zhoršila. Ceny poistiek úverov ale vy´razne rastú. Podľa obchodného riaditeľa Euler Hermes Hynka Rasocha sa od začiatku krízy zvy´šili o 40 percent. Aj v tomto roku budú ďalej rásť. „Ich súčasná vy´ška totiž stále nezodpovedá miere poistného rizika a najmä pomerne razantnému zvy´šeniu cien zaistenia, ktoré musia poisťovne v oblasti poistenia pohľadávok platiť,“ uviedol. V problematicky´ch sektoroch podľa neho poistné sadzby vzrástli až o stovky percent. „Najrizikovejšie sú sektory stavebníctva, vy´roby a predaja ocele a v poslednom období oblasť dodávateľov v automobilovom priemysle,“ hovorí.

Ceny ostatných druhov poistenia podľa Špirakusa tento rok neporastú, nebola totiž žiadna veľká katastrofa, ktorá by navy´šila platby zaisťovniam.


Aj od domácností odborníci očakávajú hlavne dopyt po poistkách zamerany´ch na riziko. „Záujem bude opäť o poistenie, ktoré kryje riziko straty príjmu, choroby či úrazu, zvlášť s ohľadom na to, že sa znižuje nemocenská,“ dodal Špirakus.


Všeobecne sa podľa Síkoru budú ústavy zameriavať na predaj poistny´ch balíčkov a spoluprácu s existujúcimi klientmi.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web