\

ÚvodO INSIAAktualityPoistny´ trh aj tento rok potiahnu firmy

Poistny´ trh aj tento rok potiahnu firmy

5. Januára 2010 | Rubriky: Aktuality

Poisťovne z krízy vyšli relatívne dobre, s miernym rastom trhu. Minulý rok sa zvy´šil záujem hlavne o poistenie rizík a pohľadávok zo strany podnikateľov, ostatné druhy poistiek skôr stagnovali. Tento vy´voj sa bude podľa ľudí z odboru opakovať aj v tomto roku.

Šéf Českej asociácie poisťovní Tomáš Síkora E15 povedal, že minuloročným súhrnny´m vy´sledkom poisťovacieho trhu bude mierny rast. „Očakávam, že napriek niektory´m pôvodným pesimisticky´m prognózam zostanú vy´sledky rastu predpísaného poistného v kladny´ch číslach – odhadom v rozmedzí jedného až dvoch percent,“ upresnil.

Poisťovníctvo totiž nie je príliš cyklicky´ sektor a na krízu reaguje s oneskorením. Tento rok by mal trh podľa Síkoru skončiť podobny´m vy´sledkom, teda skôr stagnáciou. Proti sebe budú pôsobiť dve tendencie: Očakávané oživenie ekonomiky a rast nezamestnanosti.

Najviac podľa Síkoru stále rastie dopyt po poistkách zo strany podnikateľov. „Vy´voj trhu v tomto roku bude závisieť hlavne na tom, ako sa bude dariť firmám, či budú investovať, exportovať, stavať a či teda bude čo poisťovať,“ usudzuje tiež šéf maklérskej firmy Insia Ivan Špirakus.

Podniky majú záujem o krytie rizík z podnikania a predovšetkým o poistenie pohľadávok, pretože platobná morálka sa dosť zhoršila. Ceny poistiek úverov ale vy´razne rastú. Podľa obchodného riaditeľa Euler Hermes Hynka Rasocha sa od začiatku krízy zvy´šili o 40 percent. Aj v tomto roku budú ďalej rásť. „Ich súčasná vy´ška totiž stále nezodpovedá miere poistného rizika a najmä pomerne razantnému zvy´šeniu cien zaistenia, ktoré musia poisťovne v oblasti poistenia pohľadávok platiť,“ uviedol. V problematicky´ch sektoroch podľa neho poistné sadzby vzrástli až o stovky percent. „Najrizikovejšie sú sektory stavebníctva, vy´roby a predaja ocele a v poslednom období oblasť dodávateľov v automobilovom priemysle,“ hovorí.

Ceny ostatných druhov poistenia podľa Špirakusa tento rok neporastú, nebola totiž žiadna veľká katastrofa, ktorá by navy´šila platby zaisťovniam.


Aj od domácností odborníci očakávajú hlavne dopyt po poistkách zamerany´ch na riziko. „Záujem bude opäť o poistenie, ktoré kryje riziko straty príjmu, choroby či úrazu, zvlášť s ohľadom na to, že sa znižuje nemocenská,“ dodal Špirakus.


Všeobecne sa podľa Síkoru budú ústavy zameriavať na predaj poistny´ch balíčkov a spoluprácu s existujúcimi klientmi.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web

Spolupráca

Ak máte záujem o spoluprácu, dajte nám o sebe vedieť.

Viac