ÚvodO INSIAAktualityPreprší vám dovolenka? V niektorých krajinách vám za to zaplatia_tisíce

Preprší vám dovolenka? V niektorých krajinách vám za to zaplatia_tisíce

9. Novembra 2009 | Rubriky: Aktuality

Niektoré krajiny, cestovky aj letecké spoločnosti sa v dobe krízy snažia získať turistov za každú cenu. Jednou z noviniek je aj poistenie počasia. Pokiaľ by ste napríklad nemali dobré počasie na Barbadose, mohli by ste získať späť stovky eur.

Barbadoská štátna centrála cestovného ruchu prišla s ponukou pre turistov, ktorí si tento rok zarezervovali svoj pobyt v období medzi 1. májom a 7. júnom s príjazdom na Barbados najneskôr do 18. decembra tohto roku. Centrála sa zaviazala, že za každý deň, kedy teplota na tomto karibskom ostrove klesne pod 26 stupňov Celzia a zároveň naprší viac ako päť milimetrov zrážok, vyplatí týmto klientom 100 amerických dolárov (69,28 EUR).

 

 

Vo Francúzsku ponúkajú cestovné kancelárie Pierre et Vacances a FranceLoc špeciálne poistenie proti zlému počasiu, na ktorého základe dostane klient späť z ceny dovolenky až 400 eur, pokiaľ z týždňa prepršia aspoň štyri dni.

 

 

Obe cestovné kancelárie ponúkali toto poistenie už minulý rok. Podľa ich údajov minulý rok pršalo desatine klientov na dovolenke, takže získali nárok na vrátenie peňazí.

 

 

S ponukou poistenia počasia začali tento rok aj letecké spoločnosti. Napríklad nemecká Lufthansa garantuje cestujúcim kompenzáciu až 20 eur za každý deň, kedy na dovolenke naprší viac ako päť milimetrov zrážok. Limitom je však 200 eur na jedného cestujúceho. Podmienkou pritom tento rok bola rezervácia do jednej z vybraných 36 destinácií po celom svete do 18. augusta a to na dobu odletu medzi 1. septembrom a 31. októbrom.

 

 

Poistenie počasia v ČR existuje, cestovky ho ale zatiaľ neponúkajú

 

O poistení proti zlému počasiu v zahraničí informoval hovorca Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr Tomio Okamura. Zároveň poukázal na to, že tuzemské cestovné kancelárie zatiaľ žiadne také poistenie neplánujú.

 

 

Dôvodom nezáujmu domácich cestovných kancelárií je podľa Okamuru hlavne to, že českí turisti zatiaľ nie sú tak bohatí, aby vo veľkom cestovali do ďalekých krajín. "Trávia tak dovolenku predovšetkým v Európe či severnej Afrike, teda relatívne blízko našej krajiny, kde sa dá počasie celkom predvídať," povedal.

 

 

Poistenie finančných strát z dôvodu nepriaznivého počasia pritom na českom trhu existuje už pomerne dlho, informoval riaditeľ maklérskej poisťovacej spoločnosti Insia Ivan Špirakus. Obvykle sa podľa neho využíva ako súčasť marketingu poskytovateľov služieb či predajcov tovaru. Slúži vraj tiež pre krytie rizika príliš teplej zimy pri teplárňach či plynárňach alebo aj zvýšených nákladov na odpratávanie snehu či poklesu zisku pri prevádzkovateľoch lyžiarskych areálov.

 

 

V ČR sa toto poistenie zatiaľ príliš nevyužíva, a to predovšetkým vzhľadom k všeobecne  nižšej úrovni celkového riadenia firemných rizík a tiež menšej odvahy firiem vyskúšať nové marketingové postupy, upozornil Špirakus. Veľká väčšina možných klientov o tomto druhu zaistenia rizika svojho podnikania vraj doposiaľ nikdy nepočula. "Je ale nesporné, že s pokračujúcou nestabilitou počasia vplyvom klimatických zmien bude vplyv počasia na zisky firiem stále väčší a význam tohoto poistenia bude rásť. Očakávame teda aj zvýšený záujem podnikov," podotkol.

 

 

Cestovný ruch patrí jednoznačne medzi odvetvia najviac ohrozené zmenami klímy a tak sa dá očakávať, že rôzne ponuky na poistenie počasia budú pribúdať, domnieva sa Tomio Okamura.

 

 

 

Autori: ČTK, iDNES.cz

 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web