ÚvodO INSIAAktualityV umení sa točia státisíce eur. Hodnotné zbierky treba chrániť

V umení sa točia státisíce eur. Hodnotné zbierky treba chrániť

22. Februára 2017 | Rubriky: Aktuality

Zberatelia umeleckých diel a majitelia súkromných zbierok majú teraz možnosť ochrániť si diela pred  prípadnými nečakanými udalosťami.

Nákup umenia predstavuje pre každého zberateľa dobrú investíciu a zároveň radosť. Trendy ukazujú, že trh s umením v posledných rokoch v Čechách i na Slovensku výrazne rastie.

Zberatelia umeleckých diel a majitelia súkromných zbierok majú teraz možnosť ochrániť si diela
pred prípadnými nečakanými udalosťami už aj na našom trhu, a to prostredníctvom unikátneho, nového poistenia.

Nadštandardná ochrana umeleckých diel

 

Poistenie AXA ART ponúka poisťovňa AXA prostredníctvom siete poisťovacích maklérov INSIA. Poistenie umeleckých diel tohto typu poznajú zberatelia z rôznych krajín sveta, kde poisťovňa AXA pôsobí a má
s ním bohaté, viac ako 50-ročné skúsenosti.

Kúpa a vlastníctvo obrazov a iných vzácnych umeleckých predmetov si podľa Jána Kusého, riaditeľa
pre obchod v neživotnom poistení AXA poisťovne ČR/SR vyžaduje nadštandardnú ochranu a kvalitnú starostlivosť. Keďže hodnota týchto diel často presahuje tisícky eur, chrániť ich treba predovšetkým pred krádežou a znehodnotením, čo si aj majitelia umeleckých zbierok dobre uvedomujú.

Špecifiká potrieb majiteľov umenia

 

V posledných rokoch sledujeme trend, že trh s umeleckými zbierkami veľmi dynamicky rastie a to aj v strednej a východnej Európe. Podiel tohto regiónu na celkovom predpísanom poistnom v rámci AXA ART dosahuje 22 %," prezrádza Ján Kusý.

Hoci český a slovenský trh je neporovnateľne menší, majitelia súkromných umeleckých zbierok navštevujúci rôzne aukcie, častokrát stoja pred rozhodnutím, ako ochrániť pred krádežou či iným znehodnotením svoje hodnotné diela.

Ich nárokom už nestačí bežné poistenie domácností, ktoré zväčša obsahuje pripoistenie cenných vecí, ako sú napríklad starožitnosti, zbierky, obrazy či iné umelecké predmety. V rámci poistenia domácnosti je rozsah poistených rizík a limit plnenia absolútne nevyhovujúci. Súkromní zberatelia vyžadujú jednoduché, komfortné poistenie, šité na mieru.

Umenie, ktoré stojí za to, treba chrániť

 

Špecializované „all-riskové“ poistenie umeleckých predmetov AXA ART, teda poistenie proti všetkým rizikám, prináša zberateľom množstvo výhod. „Každé umelecké dielo je poistené už od okamihu jeho nadobudnutia na aukcii, a to vrátane prepravy na miesto určenia. Pri jeho uzatváraní netreba žiadne znalecké posudky, pričom hodnotu a výšku umeleckého predmetu si môže každý majiteľ určiť sám,“ dodáva Ján Kusý.

Súčasťou produktu je navyše ochrana zvýšenia hodnoty, ktorá kryje navýšenie poistnej hodnoty umeleckej zbierky počas roka a automatické pripoistenie novo-nadobudnutých diel.

Zberateľská komunita má svoje špecifické nároky, a tak bolo v tomto prípade potrebné zabezpečiť ponuku tohto produktu prostredníctvom skutočných profesionálov v odbore. „V INSIA sme už dlhodobo vnímali potrebu špeciálneho ART produktu pre českých a slovenských zberateľov," uvádza Ivan Špirakus, generálny riaditeľ spoločnosti INSIA. Ako ďalej pokračuje, „AXA ART je rešpektovaný špičkový špecialista na poistenie umeleckých diel a sme radi, že sa spoločnosť INSIA aktívne podieľala
na príprave daného produktu pre domáci trh.
"

Potenciálne riziká ohrozujú hodnotný majetok

 

Medzi najčastejšie riziká, ktoré môžu ohroziť hodnotné umelecké predmety, patrí napríklad živelná pohroma, odcudzenie, vandalizmus, náhodné poškodenie, prípadne zničenie pádom či poškodenie pri preprave.

Reakcie klientov na poistenie AXA ART z radov zberateľov umeleckých zbierok sú veľmi pozitívne. Dôvodom je, že poistenie je plnohodnotne akceptované v zahraničí, ako aj rýchle riešenie prípadných poistných udalostí.

Poistnou udalosťou je akékoľvek poškodenie v zmysle poistných podmienok pre poistenie umeleckých predmetov v súkromnom vlastníctve. Novonadobudnuté obrazy sú automaticky poistené až do výšky 25 percent, nad rámec dohodnutej poistnej sumy, bez nutnosti jej aktualizácie v priebehu poistného obdobia. Rovnako preprava diel je automaticky poistená v rámci celého sveta," uzatvára Kusý.

Do ďalších rokov možno očakávať, že trh s umeleckými dielami bude naďalej rásť a počet ľudí, ktorí sa rozhodnú investovať do umenia sa zvýši. Cena umeleckej zbierky totiž rokmi na svojej hodnote len získava.

 
Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web