ÚvodBlogPoistenie osôb Ako požiadať o odškodnenie, keď sa pošmyknete na chodníku a zraníte sa

Ako požiadať o odškodnenie, keď sa pošmyknete na chodníku a zraníte sa

21. Januára 2021 | Rubriky: Poistenie osôb | INSIA aktuality | Blog

 Ako požiadať o odškodnenie, keď pošmykne na chodníku a zraníte sa

Už druhý rok je totiž za údržbu chodníkov zodpovedná samospráva, čiže mestá a obce. Vedeli ste, že keď sa pošmyknete na namrznutom chodníku a zraníte sa, môžete žiadať o odškodnenie?

 

 

Zodpovedná je samospráva

Stáva sa však, že pri extrémnom počasí samospráva ani pri využití všetkých kapacít nedokáže udržiavať cesty a chodníky upravené. Mestá a obce sa starajú o verejné priestranstvá, zodpovedajú teda aj za škody, ktoré vzniknú na neodpratanom či zľadovatenom chodníku. Povinnosti za údržbu chodníka ich nezbavuje ani tabuľa s oznamom, že chodník sa v zime neudržiava.

Máte nárok na finančnú náhradu v prípade, že sa zraníte na zľadovatenom chodníku a budete sa dlhodobo liečiť?

Istota je poistiť sa. Uplatňovať náhradu škody môžete v tom prípade, ak máte uzavreté úrazové poistenie alebo pripoistenie k životnému poisteniu. Pokiaľ ide o vážnejší úraz, treba privolať napríklad mestskú políciu, ktorá stav povrchu chodníka zdokumentuje a následne je možné uplatniť náhradu škody u samosprávy, ktorá je za údržbu zodpovedná.

Ak si chcete uplatniť náhradu škody od mesta, dodržujte tento postup:

  1. Najprv zdokumentujte zľadovatený chodník formou fotografií a zápisnice s podpisom svedkov.
  2. Zašlite písomnú žiadosť na mestský alebo obecný úrad, ktorý zodpovedá za chodník.
  3. Mesto alebo obec následne kontaktuje svoju poisťovňu a náhrada škody bude uhradená z poistenia zodpovednosti za škodu.
  4. Poisťovňa bude od vás neskôr prostredníctvom obce alebo mesta požadovať preukázanie priebehu vzniku škody a aj výšku nároku, ktorý od obce požadujete.

Buďte opatrní

Ak sa vám nejaká taká nepríjemní situácia stane, jednajte s rozmyslom. Pokúste sa opatrne vstať na nohy. Ak vás nič nebolí a môžete hýbať končatinami, je zbytočné volať políciu. Ak však máte podozrenie na zranenie, odporúčame volať Záchrannú zdravotnú službu na čísle 155 a následne riešiť formálne záležitosti.

Nemáte uzatvorené úrazové poistenie alebo pripoistenie k životnému poisteniu? Napíšte nám alebo rovno zavolajte, špecialisti zo siete INSIA vám radi poradia!

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web