ÚvodBlogCestovné poistenie - Vaša pomoc na cestách

Cestovné poistenie - Vaša pomoc na cestách

24. Júla 2019 | Rubriky: Blog | Poistenie osôb

Cestovné poistenie - Vaša pomoc na cestách

Idete na dovolenku do zahraničia? Chystáte sa na zahraničnú pracovnú cestu alebo na študijný pobyt v zahraničí? Máte v kufri pribalené aj kvalitné cestovné poistenie? Ak nie, ste pripravení na nástrahy pobytu  v cudzine?

 

 

Počas cesty sa môže prihodiť hocičo

Riziku úrazu alebo choroby sa nevyhnete ani v zahraničí. Okrem vzniknutých nepríjemností a komplikácií sa pobyt môže poriadne predražiť.

Podľa viacerých prieskumov však až tretina Slovákov cestuje do zahraničia bez cestovného poistenia.

 

Aké najčastejšie poistné udalosti z dovoleniek riešia poisťovne?

Sú to zlomeniny končatín, vyvrtnuté členky, poranené kolená či odreniny, ktoré vzniknú zväčša počas športových aktivít, ďalej  sú to popáleniny zo slnka, žalúdočné a tráviace problémy. Výnimkou nie sú aj závažnejšie udalosti ako mozgová príhoda a infarkt.

 

Ošetrenie v zahraničí nie je lacná záležitosť

O tom, že cestovanie bez poistenia je veľké riziko, svedčia každý rok štatistiky poistných udalostí.

Allianz - Slovenská poisťovňa plnila v roku 2018 nasledovné najväčšie poistné udalosti:

Krajina
Výška škody
Popis
Grécko 88 261 EUR mozgová príhoda
Chorvátsko 70 000 EUR smrť po úraze
Austrália 51 615 EUR mozgová príhoda
Egypt 44 357 EUR ošetrenie poraneného kolena
Turecko 38 977 EUR  zlomená noha

    Zdroj: Allianz – Slovenská Poisťovňa

Priemerné náklady na jednu poistnú udalosť sa vyšplhali na 529 eur.

V stredomorských krajinách si napríklad za bežné vyšetrenie sonografom pri žalúdočných problémoch zaplatíte približne 170 eur, za šitie reznej rany si môže lekár vypýtať od 150 do 220 eur. Operácia slepého čreva stojí rádovo tri až päť tisíc eur, v závislosti od krajiny. Taliansko a Španielsko majú všeobecne vyššie ceny, ako napríklad Bulharsko, či Česko. V Európe je najdrahší Cyprus a vo svete USA.

 

Nestačí mi európsky preukaz zdravotného poistenia?

Spoliehať sa na len európsky preukaz zdravotného poistenia je málo.  Na základe neho máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z členských štátov EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku. Dostanete rovnakú starostlivosť hradenú zo zdravotného poistenia ako bežný občan danej krajiny. Nerieši liečebné náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, spoluúčasť pri úhrade liečebných nákladov stanovenú podľa pravidiel v danej krajine. Zdravotné úkony, ktoré sú platené, musí pacient tiež zaplatiť – nikdy sa nehradí nad rámec limitov a pravidiel v konkrétnej krajine, neprepláca sa prevoz chorého ani repatriácia, neprepláca sa prevoz telesných pozostatkov v prípade smrti.

 

Čo by malo zahŕňať cestovné poistenie?

V prvom rade musí zodpovedať Vašim potrebám a to na základe údajov uvedených pri dojednávaní cestovného poistenia. Pozor na správne uvedenie účelu cesty do zahraničia a na uvedenie rizikových športov a aktivít. 

Základom cestovného poistenia je krytie liečebných nákladov, pričom je dôležité pri určovaní výšky poistného zohľadniť to, do akej krajiny cestujete.

Okrem liečebných nákladov sa dá pripoistiť úraz, zodpovednosť za škodu na majetku aj na zdraví, poistenie batožiny, storno objednanej služby a predčasný návrat, asistencia v prípade nepojazdného vozidla, právna ochrana,  poistenie cestovania lietadlom, asistenčné služby.

 

Chcete mať istotu, že budete na Vašej dovolenke krytý pre prípad nepríjemných udalostí? Kontaktujte nás, profesionálni poradcovia zo siete INSIA vám radi pomôžu. 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web