ÚvodBlogČo urobiť, aby ste mali v roku 2019 viac peňazí?

Čo urobiť, aby ste mali v roku 2019 viac peňazí?

25. Januára 2019 | Rubriky: Blog | INSIA aktuality

Čo urobiť, aby ste mali v roku 2019 viac peňazí?

Máte často hlboko do vrecka a neviete, ako sa z toho začarovaného kruhu dostať? Zmeňte to! Využite začiatok nového roka a dajte si predsavzatie, ktoré vám zmení život. Urobte si poriadok vo vašich financiách a začnite konečne žiť!Prehľad: Ako zlepšiť finančnú situáciu

Majte peniaze pod kontrolou – spočítajte si všetky svoje príjmy a výdavky a vyjde vám, kde a koľko ste schopný mesačne ušetriť.

Zistite komu, koľko a za čo platíte – skontrolujte, koľko presne platíte za úvery, kreditky, energie, telefón či internet.

Ušetrite na pravidelných výdavkoch – práve v prípade energií, telefónu alebo bankových služieb sa na trhu vždy nájde lacnejšia ponuka. A ušetrené tri eurá a tri eurá sa zídu.

Odkladajte si peniaze bokom – odporúča sa mať na bežnom či sporiacom účte vždy k dispozícii aspoň trojnásobok mesačných výdavkov..

Nepožičiavajte si peniaze na zbytočnosti – peniaze by ste si mali požičiavať len na investíciu, napr. na bývanie. Rozhodne nie na krátkodobú spotrebu.

Najdrahší sú kontokorent a kreditka – keď už nakupujete na dlh, tak zvoľte produkt 
s výhodnejšími podmienkami. Pre dlhšie splácanie je vhodnejší spotrebiteľský úver.

 

Začať môžete hneď

Zostavte si finančný plán. Stačí vám k tomu pero a papier.

Urobte si zoznam bežných výdavkov svojej domácnosti. Zahrňte do plánu aj dlhodobejšie ciele – napr. nový televízor alebo blížiacu sa dovolenku. Nezabudnite do tabuľky zahrnúť aj rezervu na nepredvídateľné okolnosti. Prípadne môžete využiť aj niektorú z aplikácií pre smartfón.

sporeni

Ako na to

Podľa povahy výdavkov rozdeľte svoje príjmy na tri skupiny, ktoré spravujte najlepšie oddelene.

Bežné výdavky (nájom, telefón a energie, potraviny či bývanie) hraďte výhradne z peňazí, ktoré máte k dispozícii na bežnom účte.

Na mimoriadne výdavky majte rezervu na sporiacom účte, kam odborníci odporúčajú odkladať približne desatinu mesačného príjmu. Ideálne je mať bokom aspoň trojnásobok mesačných výdavkov.

Na budúcnosť, teda na bývanie alebo dôchodok, si odkladajte v nejakej forme investičného produktu alebo napr. využite stavebné sporenie, doplnkové dôchodkové sporenie a pod.

Kde vziať peniaze navyše

Myslíte si, že nemáte kde ušetriť? Nezúfajte. Sporiť sa dá aj po troch eurách mesačne, ktoré už teraz máte k dispozícii, len o nich neviete. Môžu to byť peniaze za predražený mobilný paušál, nevýhodnú zmluvu s dodávateľom energií a pod.

Skôr, než si začnete uťahovať opasok, zamerajte sa na výdavky tohto druhu. Možno budete prekvapený, o koľko ich je možné znížiť. Je pravdepodobné, že objavíte peniaze navyše.

Máte strach, že peniaze prejete alebo miniete na veci, ktoré nepotrebujete? Založte si trvalý príkaz, ktorým peniaze budete posielať na sporiaci účet hneď z výplaty.

Odkladajte si peniaze bokom

Nikdy neviete, čo sa stane, a preto je dôležité, aby ste si odkladali peniaze bokom. Na bežnom alebo sporiacom účte by ste mali mať aspoň trojnásobok mesačných výdavkov pre prípad, že by ste museli zaplatiť niečo, s čím ste nepočítali.

Pre ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate a vyjdú sotva s odretými ušami, je samozrejme zložitejšie začať si odkladať nejaké to euro bokom. Ale nie nemožné! Aby si človek mohol odložiť bokom aspoň niečo málo z toho, čo má, musí mať prehľad nielen o príjmoch, ale hlavne o svojich výdavkoch.

Pozor na dlhy

Podľa bankára Vladimíra Málika z mBank je pre rozpočet najväčšou hrozbou neuvážené zadlžovanie.

V optimálnom prípade by sme si mali požičiavať len za účelom investícií, teda na bývanie alebo napr. na rozbeh podnikania. Prípadne na nutnosti ako chladnička alebo auto na dochádzanie do práce z obce, z ktorej je zlé spojenie. Pokiaľ možno ale nie na spotrebu, z dovolenky na dlh vám totiž okrem krásnych zážitkov zostane tiež ďalšia mesačná splátka. Treba mať pritom na pamäti, že aj banálna pôžička môže pri spojení neblahých okolností skončiť exekúciou alebo osobným bankrotom,” uviedol Málik.

Ako ďalej uviedol, kľúčom k rozumnému nakladaniu s peniazmi je disciplína. „Musíte si strážiť, za čo utrácate, a mať prehľad o pravidelných výdajoch. Pritom si nestačí len zapísať do tabuľky, koľko platíte za telefón. Dobré je si mesačne alebo pokojne štvrťročne zbilancovať, ako sa váš finančný plán darí plniť, kde sú ešte rezervy a ako sa vyvíjajú vaše potreby,” dodal bankár.

Radi by ste si urobili poriadok vo svojich financiách, ale neviete ako na to? Naši špecialisti zo siete INSIA vám radi pomôžu, neváhajte nás kontaktovať.

 

kontakt SK

 

Zdroj: Novinky.cz
novinky

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web