ÚvodBlogMajte v roku 2022 viac peňazí! Poradíme vám, ako na to

Majte v roku 2022 viac peňazí! Poradíme vám, ako na to

25. Januára 2022 | Rubriky: Blog | Poistenie osôb

Majte v roku 2022 viac peňazí! Poradíme vám, ako na to

Rok 2021 bol ekonomicky veľmi náročný a podľa finančných expertov nebude rok 2022 o nič jednoduchší. Čaká nás ďalšie zdražovanie a vyššia inflácia. O to dôležitejšie je, aby sme s peniazmi zaobchádzali obozretne. Bude sa totiž hodiť naozaj každé euro. Poďme sa pozrieť na to, ako si urobiť poriadok vo financiách tak, aby sme ich mali čo najviac!

Ako rýchlo zlepšiť vašu finančnú situáciu a získať viac peňazí

Majte peniaze pod kontrolou – spočítajte si všetky príjmy a výdavky, aby ste zistili, kde a koľko ste schopní mesačne ušetriť.
Zistite, komu, koľko a za čo platíte – skontrolujte, koľko platíte za úvery, kreditky, energie, telefón, internet...
Ušetrite na pravidelných výdavkoch – v prípade energií, telefónu či bankových služieb sa na trhu určite dajú nájsť lacnejšie ponuky. Euro k euru...
Odkladajte si peniaze bokom – majte na bežnom či sporiacom účte vždy k dispozícii aspoň trojnásobok mesačných výdavkov.
Nepožičiavajte si na zbytočnosti – peniaze by ste si mali požičiavať výhradne iba na investovanie, napríklad do bývania. Rozhodne nie z rozmaru a na krátkodobú spotrebu.
✔ Najdrahší je kontokorent a kreditka – ak už nakupujete na dlh, zvoľte si produkt s výhodnejšími podmienkami. Pre dlhodobejšie splácanie je vhodnejší spotrebiteľský úver.

Bez finančného plánu to nepôjde

Spíšte si zoznam bežných výdavkov vašej domácnosti. Stačí vám na to pero a papier. Nezabudnite si zapísať aj všetky vaše dlhodobejšie ciele, ako napríklad nový televizor či blížiacu sa dovolenku. Zahrňte do tabuľky aj rezervu pre nepredvídateľné okolnosti. Skvelo vám na to môže poslúžiť aj niektorá z aplikacií pre smartfóny.

2022koruny

Čo najskôr zistite, na čom ste

  • Svoje príjmy rozdeľte na tri časti a spravujte ich oddelene. Bežné výdavky, ako nájom, telefón, energie, potraviny či oblečenie, uhrádzajte výhradne z peňazí, ktoré máte na bežnom účte.
  • Pre mimoriadne výdavky majte rezervu na sporiacom účte, na ktorý si odkladajtte približne desatinu mesačného príjmu. Ideálne je mať bokom aspoň trojnásobok mesačných výdavkov.
  • Pre budúcnosť, teda na bývanie alebo dôchodok, si odkladajte formou niektorého z investičných produktov (napríklad stavebné sporenie, doplnkové dôchodkové sporenie a pod.)

CHCEM PORADIŤ, AKO MAŤ VIAC PEŇAZÍ

Kde vziať peniaze navyše

Myslíte, že nemáte kde ušetriť? Nezúfajte – šetriť sa dá mesačne aj po pár eurách, ktoré máte k dispozícii už teraz, len o nich neviete. Môžu to byť peniaze za predražený mobilný paušál, nevýhodnú zmluvu s dodávateľmi energií a pod.

Skôr, než si začnete uťahovať opasok, zamerajte sa na výdavky tohoto druhu. Možno budete prekvapení, o koľko ich viete znížiť. Je pravdepodobné, že tu objavíte peniaze navyše.

Máte strach, že peniaze prejete alebo miniete na veci, ktoré nepotrebujete? Zriaďte si trvalý príkaz, ktorým budete  peniaze posielať na sporiaci účet ihneď z výplaty.

Odkladať si peniaze bokom je veľmi dôležité

Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť, a preto by ste na bežnom alebo sporiacom účte mali mať aspoň trojnásobok mesačných výdavkov pre prípad, keby ste museli zaplatiť niečo, s čím ste nepočítali.

Pre ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate a vyjdú s peniazmi sotva s odretými ušami, je, samozrejme, zložitejšie začať si odkladať nejaké to euro bokom. Ale nie je to nemožné! Aby si človek mohol odložiť nabok aspoň niečo málo z toho, čo má, musí mať prehľad nielen o svojich príjmoch, ale najmä o svojich výdavkoch.

2022plan

Nepožičiavajte si, pokiaľ to nie je nevyhnutné

Zadlžovanie je nebezpečné. Zadlžovať by ste sa mali iba rozumne, napríklad keď ide o bývanie alebo rozbeh podnikania. Pokiaľ to nepôjde inak, môžete uvažovať aj o pôžičke na novú chladničku, bez ktorej sa určite nezaobídete, prípadne na auto, ktoré potrebujete na cestu do práce. Určite si ale nepožičiavajte na veci, ktoré nepotrebujete, ako je napríklad nový televízor alebo exotická dovolenka.

Ide totiž o to, že aj banálna pôžička môže roztočiť kolotoč dlhov, z ktorého sa potom človek ťažko dostáva. V krajných prípadoch to môže skončiť exekúciou alebo osobným bankrotom. Strážte si, za čo a koľko míňate. Majte prehľad o pravidelných výdavkoch. Raz mesačne či štvrťročne si vyhodnocujte, ako sa vám darí finančný plán plniť, kde máte ešte rezervy a ako sa vyvíjajú vaše potreby.

Ak ste vodič, pozor na zbytočné pokuty

Aj keď to môže pôsobiť úsmevne, pokuty patria medzi tie najzbytočnejšie výdavky. Či ide o pokutu za zlé parkovanie, telefonovanie za volantom, prekročenie rýchlosti alebo i za to, že v aute nemáte všetky povinné dokumenty alebo povinnú výbavu. Napríklad za nepredloženie zelenej karty k povinnému zmluvnému poisteniu môžete dostať pokutu 30 Eur aj napriek tomu, že máte PZP platné. Stiahnite si aplikáciu AutoMobil a nastavte si notifikácie k dôležitým termínom – koniec zmluvy, STK, platnosť zelenej karty a pod. 

Chcete si urobiť poriadok vo financiách, ale neviete, ako na to? Profesionáli zo siete INSIA vám radi poradia - kontaktujte nás.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web