ÚvodBlogPodnikateľovi sa nevypláca šetriť na poistení! Čo by ste mali vedieť?

Podnikateľovi sa nevypláca šetriť na poistení! Čo by ste mali vedieť?

16. Marca 2021 | Rubriky: Blog | Poistenie firiem

Podnikateľovi sa nevypláca šetriť na poistení! Čo by ste mali vedieť?

Pri podnikaní skôr či neskôr narazíte na najrôznejšie prekážky a komplikácie. Niektoré ovplyvniť nemôžete, ale je dosť tých, na ktoré sa viete vopred pripraviť. Poistenie sa vám vyplatí bez ohľadu na to, v akej oblasti podnikáte. Podľa čoho by ste si teda mali vyberať poistenie pre vaše podnikanie?


Ako podnikateľ sa môžete poistiť takmer na všetko

Možností je v dnešnej dobe dostatok. Základom je poistenie majetku proti živelným udalostiam, odcudzeniu či poškodeniu, ako aj poistenie zodpovednosti za škody, spôsobené pri výkone vašej podnikateľskej činnosti. Veľmi dôležité je pre vás napríklad aj poistenie prerušenia prevádzky, na ktoré, na svoju škodu,  väčšina podnikateľov stále zabúda. Pritom práve prerušenie prevádzky môže vás ako podnikateľa stáť aj niekoľkonásobne viac, ako samotná škoda na vašom majetku. Pokiaľ teda vlastníte výrobnú firmu, je toto poistenie úplným základom, pretože vám kryje nielen váš ušlý zisk, ale zároveň aj fixné náklady.

Pokiaľ dôjde ku prerušeniu vašej prevádzky, stále musíte ako podnikateľ platiť fixné náklady, a to počas celej doby trvania prerušenia prevádzky. Ide o vaše náklady na prenájom, platby za energie, povinné odvody za zamestnancov a ďalšie položky. Ak voči takejto situácii nemáte poistenie uzatvorené, môže to vašu firmu pokojne zlikvidovať.

Zabúdať by ste nemali ani na poistenie kybernetických rizík. V dnešnej dobe bežne používate pre chod svojho podnikania nejaký softvér a spracovávate veľa osobných údajov svojich klientov.

Ako by ste si mali poistenie vyberať?

To záleží určite na tom, v akej oblasti podnikáte. Od toho sa totiž odvíjajú vaše potreby, požiadavky a očakávania. Ak máte napríklad výrobnú firmu, určite potrebujete poistením pokryť úplne iné riziká, než by ste potrebovali ako majiteľ výstavnej galérie. 

Základom je však vždy poistenie vášho majetku a poistenie vašej zodpovednosti za za škody, spôsobené pri výkone vašej podnikateľskej činnosti. Myslieť by ste mali aj na pripoistenie strojov či elektroniky, ktoré sa dojednáva v širšom rozsahu, než poistenie bežného majetku a kryje nielen poruchy, ale zároveň aj mechanické poškodenie.

Lacnejšie neznamená lepšie

Pri výbere vhodného poistenia by ste sa ako podnikateľ nemali rozhodovať len podľa ceny. Dôležitejšia pre vás je totiž kvalita a rozsah poistenia. Ak si dohodnete nedostatočné poistenie, napríklad len so základným krytím a s vysokou spoluúčasťou, môže sa vám to kruto vypomstiť. Rozumnejšie je, ak investujete do vyšších limitov plnenia a širšieho poistného krytia. Vaše podnikanie totiž neohrozujú malé škody rádovo v stovkách Euro. Tým skutočným rizikom sú pre vás veľké škody, napríklad ak pri vašom podnikaní spôsobíte vy alebo vaši zamestnanci niekomu inému ujmu na zdraví, na živote alebo na majetku, pričom takéto škody sa dnes vyčísľujú rádovo v desiatkach alebo stovkách tisícov Euro. 

Máte problém zorientovať sa v širokých ponukách poisťovní? Kontaktujte nás, naši špecialisti zo siete INSIA vám v tom radi a zdarma pomôžu!

KONTAKTUJTE NÁS

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web