ÚvodBlogPoistenie osôbČo robiť, keď na Silvestra zle odpálite pyrotechniku a niekomu spôsobíte zranenia alebo škodu

Čo robiť, keď na Silvestra zle odpálite pyrotechniku a niekomu spôsobíte zranenia alebo škodu

17. December 2020 | Rubriky: Poistenie osôb | Blog

Čo robiť, keď na Silvestra zle odpálite pyrotechniku a niekomu spôsobíte zranenia alebo škodu

Vianoce sú tu čoskoro a spolu s nimi aj oslavy Nového roka. Keďže budú tento rok podniky, kde sa každoročne slávi Silvester, pravdepodobne zatvorené, bude ešte viac ľudí oslavovať príchod Nového roka doma. S tým je spojený vyšší výskyt neodbornej manipulácie s pyrotechnikou, a to neveští nič dobré. Viete, kedy máte nárok na to, aby vám poisťovňa preplatila škodu či ujmu, ktorú ste niekomu spôsobili na zdraví alebo majetku?

S delobuchmi nie sú žarty

S ohňostrojom je spojené mnoho rizík, ktoré môžu spôsobiť škody na zdraví a majetku v rádoch desiatok tisíc eur. Pritom, keď spôsobíte pri amatérskom ohňostroji škodu alebo ujmu, nemôžete počítať s tým, že z poistenia zodpovednosti pokryjete všetko.

Poškodený má nárok na náhradu škody v prípade, že bola pyrotechnika odpálená správne, podľa návodu. Poistenie zodpovednosti je možné uplatniť len v prípade, že je škoda spôsobená tretej osobe.

Z akého poistenie možno pre poškodeného v oprávnených prípadoch čerpať náhradu škody alebo ujmy?

Ak je splnená podmienka z predchádzajúceho odseku, uplatníte vzniknutú škodu alebo ujmu z tzv. Občianskej zodpovednosti vinníka. To je spravidla súčasťou poistenia domácnosti alebo nehnuteľnosti. Poistenie občianskej zodpovednosti možno dojednať aj samostatne, bez väzby na majetok (byt, dom či domácnosť). Poistenie občianskej zodpovednosti kryje podobné prípady neúmyselného zanedbania všetkých príslušníkov tejto domácnosti do dohodnutého limitu.

Zároveň platí, že z poistenia zodpovednosti možno nahradiť škodu na cudzom majetku a ujmu na zdraví iných osôb, nie na vlastnom majetku a zdraví.

Hrá v týchto prípadoch úlohu alkohol?

Na prelome roku ľudia pijú viac alkoholu než kedykoľvek inokedy. V opojení ľudia často preceňujú svoje sily, majú horšie reakcie a menej opatrní. Na to poisťovne samozrejme pozerajú, a preto vždy zisťujú, či a ako veľmi sa podpísala konzumácia alkoholu na vzniku a výške vzniknutej škody alebo ujmy. Ak je tento účinok v príčinnej súvislosti, poisťovňa právo na náhradu toho, čo poškodenému za vinníka plnila.

Čo keď niekto spôsobí pri oslavách majetkovú škodu vám a vy nebudete vedieť, kto je vinník?

V takých prípadoch nezostáva než uplatniť nárok na náhradu z vlastného poistenia, či už auta alebo nehnuteľnosti. Na takéto udalosti pozerá poisťovňa ako na vandalizmus s nezisteným vinníkom. Vždy je ale potrebné nahlásiť škodu polícii a ponechať jej lehotu na pátranie po páchateľovi. keď je šetrenie písomne uzavreté ako neúspešné, môžete žiadať odškodnenie u svojej poisťovne.

Chcete pomôcť s výberom správneho poistenia? Napíšte nám alebo rovno zavolajte, poradcovia zo siete INSIA vám radi poradia!

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web