ÚvodBlogPozor na záplavy a povodne! Čo robiť, aby ste boli dostatočne chránení?

Pozor na záplavy a povodne! Čo robiť, aby ste boli dostatočne chránení?

27. Júla 2021 | Rubriky: Blog | Poistenie osôb

Pozor na záplavy a povodne! Čo robiť, aby ste boli dostatočne chránení?

Povodne a záplavy trápia ľudí odjakživa. V posledných rokoch ich však pribúda a naberajú aj na intenzite. Tento vývoj potvrdzujú aj nedávne drastické povodne a záplavy v Nemecku, ktoré si vyžiadali desiatky ľudských obetí a spôsobili obrovské materiálne škody. Aký je rozdiel medzi záplavou a povodňou? Akým poistením si môžete pokryť tieto dve riziká?

Čo je povodeň?

Povodňou je voda, ktorá sa  vyleje z vodných tokov alebo nádrží a spôsobí škody nadělá neplechu na něčím domově. Riziko povodne vám teda hrozí najmä vtedy, ak máte svoje domy alebo chaty v blízkosti riek, potokov, rybníkov či priehrad.

Nie každá poisťovňa vás však voči povodni poistí. Poisťovne totiž posudzujú, v akej zóne z hľadiska povodní sa vaša nehnuteľnosť nachádza. Pri samotnom poistení rizika povodeň platí, že čím väčšie je povodňové riziko, tým vyššia je aj cena - poistné - za takéto poistenie.

Čo je záplava?

Záplavou je napríklad voda, ktorá steká z okolitých strání a svahov, alebo aj stojaca voda, pričom dôjde k zaplaveniu pozemkov a stavieb. Najčastejšími príčinami záplav sú prietrže mračien alebo prudké topenie veľkého množstva snehu. Práve z tohto dôvodu sú záplavy - na rozdiel od povodní - hrozbou naozaj pre každého.

Ako sa chrániť voči rizikám povodne a záplavy?

Najlepším riešením je mať uzatvorené poistenie komplexné poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Ak už takéto poistenie máte, pravdepodobne ste sa už s pojmami povodeň a záplava stretli. Často však ide o voliteľné pripoistenia, ktoré nie sú automatickou súčasťou základného poistenia. Preto si dajte záležať, aby vaše poistenie obsahovalo aj tieto položky.

Chcete si byť istí, že ste dostatočne chránení voči rizikám povodne a záplavy? Kontaktujte nás! Naši poisťovací makléri vám radi pomôžu.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web