ÚvodBlogPrenajímate nehnuteľnosť? Nezabudnite si ju správne poistiť!

Prenajímate nehnuteľnosť? Nezabudnite si ju správne poistiť!

14. Júna 2021 | Rubriky: Blog | Poistenie osôb

Prenajímate nehnuteľnosť? Nezabudnite si ju správne poistiť!

Nedostatočná poistná ochrana je jedným z najčastejších problémov ľudí, ktorí si obstarávajú nehnuteľnosť za účelom jej prenájmu. Často si uzatvoria len základné poistenie, ktoré kryje iba hlavné riziká, ako je živelná pohroma, vodovodné škody, explózia, úder blesku, pád stromu a podobné. To však ani zďaleka nepostačuje.

Je predovšetkým v záujme vás ako majiteľa nehnuteľnosti, aby ste mali dostatočnú, a teda čo najširšiu poistnú ochranu. Pokiaľ si na nehnuteľnosť beriete hypotéku, je to aj vašou povinnosťou, ktorú obsahuje zmluva o poskytnutí úveru.

Veľa pritom záleží na konkrétnej banke. Niektorým bankám postačuje iba základné poistenie nehnuteľnosti, iné zasa vyžadujú, aby bola nehnuteľnosť poistená komplexne, teda vrátane vybavenia, zariadenia a vrátane zodpovednosti vlastníka.

Cenu poistenia ovplyvňuje predovšetkým poloha nehnuteľnosti. Veľmi ťažko a ak, tak pomerne draho sa napríklad poisťujú nehnuteľnosti v povodňových oblastiach.

Poistenie zodpovednosti a zariadenia by malo byť samozrejmosťou

Prirodzenou súčasťou poistenia nehnuteľnosti, určenej na prenájom, by malo byť aj poistenie domácnosti. Ide o poistenie zariadenia alebo vybavenia nehnuteľnosti, ktoré ako prenajímateľ zverujete nájomcovi do užívania, pričom by ste nemali opomenúť aj uvedenie tohto vybavenia v zmluve o prenájme. To však stále nestačí..

Vy ako vlastník nehnuteľnosti i nájomca by mali mať zároveň poistenie zodpovednosti. To pomôže napríklad vtedy, ak nájomca vytopí byt susedom alebo spôsobí požiar, ktorý zničí nielen prenajatý byt, ale aj byty naokolo.

Povinnosť poistenia uveďte v zmluve o prenájme

Odborníci odporúčajú, aby ste ako prenajímateľ priamo v zmluve o prenájme medzi povinnosťami nájomcu uviedli aj jeho povinnosť uzatvoriť poistenie zodpovednosti. Nájomca si môže poistiť v jednej poistnej zmluve nielen zodpovednosť voči tretím osobám, ale aj voči vám ako prenajímateľovi a zároveň aj svoje zariadenie či vybavenie, ktoré si do bytu prinesie.

Doporučujeme, aby ste si poistnú zmluvu podrobne preštudovali, pričom zvláštnu pozornosť venujte najmä poistným sumám pri konkrétnych poistných rizikách., 

Zverte sa do rúk odborníkom!

Chcete mať istotu, že ste ako prenajímateľ nehnuteľnosti dostatočne poistení? Kontaktujte nás, naši špecialisti zo siete INSIA vám radi a bezplatne pomôžu!

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web