ÚvodBlogChystáte se tohto roku do Chorvátska? Pripravte sa na tieto zmeny!

Chystáte se tohto roku do Chorvátska? Pripravte sa na tieto zmeny!

22. Mája 2023 | Rubriky: Blog | Poistenie osôb | Poistenie firiem

Chystáte se tohto roku do Chorvátska? Pripravte sa na tieto zmeny!

Mnohí z nás aj tohto roku vyrazia na dovolenku do Chorvátska. Na rozdiel od minulosti je už však Chorvátsko od 1. januára 2023 súčasťou Schengenského priestoru. Preto vám prinášame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré vás tam čakajú, ako aj pár skvelých tipov, na čo by ste nemali zabudnúť ešte pred odchodom.

Žiadne kuny a voľný prejazd hraníc

Kunami už platiť nebudete, pretože od 1.januára 2023 je v Chorvátsku jedinou oficiálnou menou euro. Zároveň sa Chorvátsko stalo súčasťou Schengenského priestoru, v ktorom je umožnený voľný pohyb osôb v rámci jeho členských štátov. Odpadli teda hraničné kontroly a s nimi spojená kontrola dokladov, čo oceníte najmä vtedy, ak budete cestovať v exponovaných dňoch.

Bez poistenia ani krok

Pre pokojnú dovolenku (a nielen) v Chorvátsku určite odporúčame kvalitné cestovné poistenie, ktoré obsahuje aj poistenie zodpovednostiúrazové poistenie. Túto kombináciu určite oceníte vtedy, ak sa vám počas dovolenky prihodí niečo nečakané, pretože dokáže ušetriť naozaj veľa peňazí. A tam, kde je väčšinou všetko drahšie, to platí dvojnásobne.

Asistenčné služby pridajú na pocite kľudu

Ak vyrážate do Chorvátska autom, je potrebné počítať vopred aj s prípadnou poruchou alebo inou komplikáciou. Pokiaľ teda chcete byť maximálne pripravení, dojednajte si aj kvalitné asistenčné služby.

Základná asistencia, ktorá je bežnou súčasťou povinného zmluvného poistenia (alebo havarijného poistenia), je postavená tak, aby zabezpečila len najnutnejšie služby, ako je napríklad odťah do najbližšieho servisu alebo dopravu cestujúcich naspäť domov, prípadne ich núdzové ubytovanie. Pozor však na to, že tieto služby môžete mať podmienené nehodou, takže v prípade poruchy auta vám asistenčná centrála iba sprostredkuje pomoc, ktorú si však budete plne hradiť sami a máte po dovolenke. 

Preto dbajte na to, aby ste si dojednali kvalitné asistenčné služby, ktoré vám pomôžu nielen pri nehode, ale aj v prípade poruchy. Radi vám s ich výberom pomôžeme!

TIP: Pozrite si, aká je povinná výbava auta pre rok 2023

Šikovný cestovný zoznam

Stiahnite si letný cestovný zoznam, vďaka ktorému si zabalíte všetko dôležité.

Mobilnú aplikáciu AutoMobil ocení každý cestovateľ

Pre pohodovejšie cestovanie odporúčame, aby ste mali nainštalovanú mobilnú aplikáciu AutoMobil, ktorá je zdarma a má množstvo parádnych vychytávok. Môžete si do nej nahrať ľubovoľné dokumenty a doklady, bude vašim pomocníkom na cestách a poradí vám, ako správne postupovať pri riešení nehody, poruchy či pri zrážke so zverou. Uľahčí vám aj nákup a správu domácej i zahraničnej elektronickej diaľničnej známky. Všetko, s čím vám aplikácia pomôže, si môžete pozrieť tu.

Sťahujte zdarma pre Android aj iOS.

   google-play-badge sk        app-store_sk

Chcete mať istotu správne nastaveného poistenia počas vašej dovolenky?
Kontaktujte nás – špecialisti v našej sieti INSIA vám radi pomôžu.

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web