ÚvodBlogKoľko môže stáť chyba pri uzatváraní poistenia majetku? Miliardu!

Koľko môže stáť chyba pri uzatváraní poistenia majetku? Miliardu!

27. Februára 2018 | Rubriky: Blog | Poistenie firiem | INSIA aktuality

Koľko môže stáť chyba pri uzatváraní poistenia majetku? Miliardu!

Len vlastník nehnuteľnosti dokáže správne ochrániť svoj oprávnený záujem, a preto by nikdy nemal zverovať uzavretie a správu poistenia svojho majetku inej osobe. V prípade veľkej škody a nesprávne uzavretého poistenie môže dôjsť aj k miliardovým stratám.

Typickým príkladom nesprávneho postupu vlastníka, ktorý skončil s obrovskou finančnou stratou, bol postup Prahy pri prenájme Výstaviště firme Incheba. Podľa nájomnej zmluvy mal nájomca poistenie uzavrieť v prospech majiteľa budov. To Incheba síce urobila, avšak poistné krytie bolo zjavne nedostatočné a nerešpektovalo náklady potrebné na znovuzriadenie pamiatkovo chráneného objektu z liatinových konštrukcií. Namiesto potrebných 1,226 miliardy Kč tak mesto Praha získalo z poistenia iba 182 miliónov Kč. Nasledovali roky súdnych sporov, ktorých výsledkom je insolvencie bývalej Incheby a prakticky nulová šanca Prahy na náhradu škody, nehovoriac o miliónoch korún zaplatených za právnikov.

Nič z toho sa nemuselo stať, ak by si mesto Praha uzavrelo kvalitné poistenie  Výstaviště  samo ako vlastník, ktorý spravuje svoj majetok so starostlivosťou riadneho hospodára. Pri poisťovaní kultúrnych pamiatok a stavieb so zvláštnou konštrukciou ako má Průmyslový palác je nevyhnutné starostlivé stanovenie správnej poistnej sumy, ktorá umožní znovuzriadenie stavby formou úhrady nákladov na obstaranie umeleckoremeselných kópií jednotlivých prvkov. Preto by takéto poistenie mal vždy pripravovať kvalifikovaný poisťovací maklér s náležitými skúsenosťami.Kontakt makler SK


Miliarda za vyhořelé Výstaviště pro Prahu se vzdaluje. Incheba míří do insolvence s majetkem téměř tisíckrát menším!

Hlavnímu městu se rozplývá šance získat více než miliardu korun za požár, který před takřka deseti lety zničil jedno křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti.

Město o uvedenou sumu žaluje společnost Incheba, nyní přejmenovanou na Reality MK, která měla areál dlouhodobě pronajatý. Jenže soud o žalobě ještě nerozhodl a v brzké době nerozhodne.

vystavisteUž loni v lednu se společnost poslala do likvidace. A předminulý týden na sebe Reality MK podala insolvenční návrh s tím, že je téměř bez majetku. Tento krok byl podle jednatele Jiřího Kříže reakcí na to, že firma v listopadu prohrála další soud kvůli uvedenému požáru: Podle nepravomocného rozsudku musí zaplatit jedné z vystavujících firem, které shořel stánek a vystavené exponáty, celkem 2,8 milionu korun.

 

Jak přitom nyní HN zjistily, ani pokud by bývalá Incheba nějaký majetek měla, není příliš pravděpodobné, že by Praha se žalobou o odškodné uspěla.

Polovina Průmyslového paláce shořela v říjnu 2008 při dentálním veletrhu Pragodent. Podle vyšetřovatelů nejspíše poté, co odcházející obsluha stánku jednoho z vystavovatelů zavadila o ovládání plotýnkového vařiče a omylem ho zapnula.

Praha proto podala žalobu, v níž požadovala odškodné 1,226 miliardy korun, které vyčíslil soudní znalec Ladislav Šelepa. To je podle něj suma nutná na nové vybudování křídla podle současných předpisů a norem.

Hlavní město zatím dostalo zhruba 182 milionů korun od pojišťovny Uniqa a České podnikatelské pojišťovny, u nichž byla Incheba pojištěna. "Na rozdíl od Prahy jsme ten majetek, byť byl pronajatý, měli pojištěn. Přeposlali jsme jí vše, co jsme od pojišťoven dostali," uvedl jednatel Reality MK Jiří Kříž. Soud tak musí rozhodnout o sumě 1,045 miliardy.

Celý text článku

 

Zdroj:  Ihned.cz

 ihned_logo

 

Zdieľajte článok

Sledujte INSIA na sociálnych sieťach

Facebook LinkedIn

Zaujímavé informácie zo sveta poistenia

ibnlnor

Maklér vo vašom okolí

Užitočný adresár poisťovní

pojistovny banner web